Search
English
Menu Close

سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت چیست؟

سئو Seo عبارت است از مجموعه تکنیکها و عملیاتی که در نهایت منجر به جذب ترافیک هدفمند و مربوط به سایت ما میشود.

 سئو و یا به عبارتی بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو مخفف عبارت زیر است

Search Engine Optimization

همانگونه که میدانیم مهمترین موتور جستجوی حال حاضر در ایران و اکثر نقاط جهان گوگل می‌باشد. بنا بر این تمام بهینه سازیهای ما بر اساس استانداردها و الگوریتمهای موتور جستجوی گوگل می‌باشد. البته به دلیل اینکه گوگل تمام الگوریتمهای خود را بر اساس رفتار کاربران و هدفمند کردن و نزدیک کردن نتایج جستجو به عبارت یا کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر تنظیم میکند، این بهینه سازیها میتواند در نهایت به بهبود و بالاتر رفتن رتبه و نمایش سایت ما در تمام موتورهای جستجوی معتبر بیانجامد.

بهینه سازی وب سایت و یا سئو در دو حوضه زمان طراحی سایت  و پس از طراحی سایت قابل انجام است و هر دو دارای اهمیت زیادی هستند.

رعایت قواعد سایت در زمان طراحی سایت به عهده برنامه نویسان است ولی به دلیل آنکه این قواعد ممکن است در آینده دستخوش تغییراتی شود بهتر است همیشه سورس سایت را در اختیار داشته باشیم تا تغییرات جدید را نیز بتوان روی آن اعمال کرد.

نقش محتوای سایت در سئو :

و اما مهمترین قسمت سئو پس از طراحی سایت و در زمان تولید محتوا است، محتوای بهینه شده برای موتورهای جستجو بسیار مهم و تاثیر گذار است. بهتر است بدانیم که فارق از تمام تکنیکهای سئو گوگل و سایر موتورهای جستجوی پیشرفته در پی راضی نگه داشتن کاربران نهایی خود هستند بنابراین سعی میکنند که مربوط ترین نتایج را به عبارت جستجو شده را برای کاربر برگردانند ، پس در اینصورت یک متن خوب، نسبتا کامل به تنهایی میتواند نیمی از مسیر را طی کند.

سئو و بهینه سازی وب سایت بیشتر در جاهایی اهمیت پیدا میکنند که رقابت سنگینی در کسب رتبه های اول وجود دارد. اینجاست که کوچکترین برتری در بهینه سازی میتواند تعیین کننده باشد. 

نقش کلید واژه ها KeyWords در بهینه سازی سایت و سئو :

اولین قدم برای سئو یا بهینه سازی وب سایت استخراج کلمات کلیدی Key Words است.

کلمات کلیدی یا KeyWords عبارتند از کلماتی یا عباراتی که شما انتظار دارید کاربر و یا مشتری شما در موتور جستجو آن را جستجو کند.

انتخاب کلمات کلیدی بسیار مهم است. یه متخصص بهینه سازی وب سایت با ابزار هایی که در اختیار دارد میتواند کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کند.

در اینجا برای نمونه یکی از مشتریان خوب وب پویه که سئو و بهینه سازی روی سایتشان انجام شده است را مثال میزنیم: مثلا اگر نام فروشگاه شما فروشگاه اینترنتی الکتریک کالا است خوب است که با عبارت "الکتریک کالا" شما در رتبه اول گوگل قرار میگیرید. ولی برای شما بسیار بهتر است که در عباراتی مثل "باتری شارژی" ویا "باتری هلیکوپتر شارژی" ویا "باتری اسکوتر" در رتبه های بالا قرار بگیرید چرا که رقابت اصلی روی چنین کلید واژه هایی وجود دارد و در نهایت به یک فروش و سود دهی می انجامد. در چنین وب سایتهایی حتی کلمات عام مانند کلید واژه "باتری" نیز خیلی کاربردی نیستند و سئو کردن این چنین عبارات کلی و عام نیز کاری پر هزینه و بی نتیجه است. شما میتوانید خود را چند لحظه جای یکی از مشتریان خود قرار دهید به عنوان مثال باتری لپ تاپ شما  خراب شده و میخواهید یک باتری جدید تهیه کنید، بسیار بعید است که شما عبارت کلی "باتری" را سرچ کنید و به احتمال زیاد یا عبارت "باتری لپ تاپ" و یا "خرید باتری لپ تاپ" و یا "فروش اینترنتی باتری لپ تاپ" را جستجو خواهید کرد و یا در یک جستجوی هوشمندانه تر مثلا "باتری لپ تاپ دل" و یا "باتری لپ تاپ اچ پی" و یا "باتری لپ تاپ ایسوس" را جستجو خواهید کرد. بنابراین انتخاب هوشمندانه کلمات کلیدی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس از انتخاب کلمه کلیدی مناسب نوبت به ساخت صفحات سایت و نوشتن متن با رعایت قواعد سئو و الگوریتمهای گوگل می رسد.

نوشتن یک متن خوب که شامل کلمات کلیدی مورد نظر نیز باشد خیلی مهم است. توصیه میشود که در نوشتن کلمات کلیدی و متن بهینه شده از متخصصان سئو کمک بگیرید.

نقش لینکها در سئو :

لینک به صفحات مختلف سایت شما نشان دهنده اهمیت و مرجع بودن وب سایت شما در بین سایر وب سایتها است. بنابراین لینکهای خارجی از سایتهای معتبر به سایت شما میتواند تا حد زیادی مفید باشد. دقت داشته باشید که سایتهایی که نامربوط به سایت شما باشند و لینکهای انبوه به دیگر سایتها داده باشند تاثیر مثبتی روی سئوی سایت شما نخواهند داشت. بر این اساس سعی کنید که لینکهای خود را از سایتهای معتبر و پربازدید تهیه کنید. از دیگر نکته ها در تهیه لینک nofollow links است. در واقع لینکهای نات فالو در واقع به جز ترافیک تاثیر مثبتی روی سئو و نتایج جستجوی شما ندارند.

نقش پیج رنک Page Rank در سئو :

پیج رنک که سالها قبل توسط گوگل معرفی شد و هم اکنون تقریبا منسوخ شده و تاثیر اثبات شده ای روی سئو و نتایج جستجو ندارد.

نقش تگهای HTML در سئو :

تگهای اچ تی ام ال نقش تعیین کننده ای در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو دارند. در واقع چیزی که رباتهای گوگل و سایر موتورهای جستجو از سایت شما میبینند در واقع همین کدها و تگهای اچ تی ام ال است.

تگهای اچ تی ام ال  HTML Tags شامل تعداد زیادی از تگها میشوند که مهمترین آنها را نام میبریم.

Meta Keyword Tag این تگ معرفی کننده کلمات کلیدی مهم برای صفحه سایت ما به گوگل و سایر موتورهای جستجو است.

Meta Description Tag تگ توضیحات شامل 160 کاراکتر توضیحات است معمولا موتورهای جستجو این توضیحات را در نتایج جستجو نمایش میدهند و در صورت نبودن این تگ این توضیحات را از صفحه مربوطه برمیدارند.

Title تگ عنوان شامل عنوان صفحه است که در مرورگرها در قسمت بالای تب نمایش داده میشود

H1  مهمترین تگ سئو این تگ بهتر است فقط یک بار و در بالای صفحه سایت بیاید و فقط شامل کلمه کلیدی اصلی سایت باشد

H2 تگ هدر 2 بعد از هدر یک مهمترین تگ هدر است و بهتر است شامل عبارات درجه دوم پس از کلمه کلیدی اصلی باشد.

H3

H4

H5

H6 تمام تگهای هدر تا هدر 6 به ترتیب اولویت میباشند معمولا استفاده از هدر یک و دو در یک صفهه کافی است.

همچنین استایلهایی مانند Bold که یک عبارت را پر رنگ میکنند نیز در سئو اهمیت دارند.

تگهایی مانند Designer و Publisher نیز در درجه های بعدی اهمیت قرار میگیرند.

تاثیر و نقش SSL در بهینه سازی سایت و سئو :


همانگونه که اکثر شما عزیزان میدانید گواهینامه های SSL مربوت به رمزنگاری بسته های ارسالی از مرورگر به سرور و بالعکس می‌باشد.

همانطور که میدانیم با داشتن گواهینامه SSL پروتکل ارتباطی ما از Http به Https تغییر میکند مانند همه بانکها و شرکتها و موسسات مهم.

البته این گواهینامه ها مدلهای مختلف و هزینه های مختلفی را نیز روی دست صاحبان سایتها میگذارند و در حال حاضر به خاطر تحریمها دامنه های .ir نیز نمیتوانند این گواهینامه را خریداری کنند. به هر حال یکی از ده ها عوامل موثر در سئوی سایت و بالا آمدن در موتورهای جستجو داشتن یک گواهینامه SSL از یک شرکت معتبر میباشد.

بهینه سازی سایت,seo,بهینه سازی وبسایت,سئو,قیمت سئو, هزینه بهینه سازی سایت,آموزش سئو ,آموزش بهینه سازی سایت,ارتقاء سایت در گوگل , بهینه سازی برای موتورهای جستجو,بالا بردن رتبه سایت در گوگل,بهترین سئو در ایران,بهینه سازی سایت با متخصص سئو,بهینه سازی سایت چیست,تعریف بهینه سازی سایت,روش های عملی ارتقاء رتبه وب سایت در گوگل,سئو برتر,سئو و بهینه سازی سایت,سفارش بهینه سازی,پدر سئو ایران,افزایش رتبه در گوگل,SEO,Search Engine Optimization    بهینه سازی سایت,seo,بهینه سازی وبسایت,آموزش سئو و بهینه سازی سایت,بالا بردن رتبه سایت در گوگل,بهترین سئو در ایران,سئوی سایj, چیست,تعریف بهینه سازی سایت,روش های عملی ارتقاء رتبه وب سایت در گوگل,سئو برتر,سئو و بهینه سازی سایت,سفارش بهینه سازی,بهبود رتبه در گوگل,SEO,Search Engine Optimization